Сам напрям «Охорона праці» висунуто Міжнародною організацією праці (МОП) для того, щоб знизити рівень травмування та смертності на роботі. Часто трапляються нещасні випадки через недотримання вимог безпеки, незадовільний стан техніки на виробництві, порушення вимог трудової дисципліни. Також через погані санітарні умови зростає кількість хворих людей.
День 28 квітня присвячується проблемам травмування на робочому місці. Пам’ятна дата є нагадуванням для суспільства, органів влади, для власників господарства, громадських організацій про те як важливо створювати безпечні умови для роботи.
Щоб привернути увагу до цієї теми проводяться навчальні семінари, перевірки техніки безпеки, конкурси та інструктажі, а також лекції з пожежної безпеки.
З 14 по 18 квітня у Мелітопольській гімназії № 11 пройшла благодійна акція:
"Великодній кошик нашим захисникам". Учні,батьки та вчителі нашого навчального закладу зібрали:
💙 поробки,вітальні листівки;
💛 смаколики чай,каву;
💙 грілки,шкарпетки,вологі серветки,сухий душ;
💛 зібрано посилки на Запорізький та Дніпропетровський напрямки.
Допомагаємо військовим - наближаємо перемогу!
Офіційно дата була встановлена в Україні 11 лютого 2004 року на заміну радянському Дню пам’яті воїнів-інтернаціоналістів. Афганська війна була останньою з великих імперських авантюр Радянського Союзу, вона тривала 10 років. Через горнило тієї війни пройшли 160 тисяч українців. 15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю — війна була програна.
Згідно зі статистикою, в Афганістані загинули 4 тисячі українців. 72 українських воїни зникли безвісти. Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, півтисячі жінок стали вдовими, 711 дітей – сиротами. Більше 8 тисяч українців отримали поранення, 6 тисяч залишилися інвалідами. Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля.
Крім афганців, цього дня вшановують і інших військових, які брали участь у різних війнах в часи СРСР та незалежної України. Взагалі після Другої світової війни війська СРСР брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав: В’єтнамі, Угорщині, Чехословаччині, Кубі, Єфіопії, Польщі та інших країнах світу.
У період незалежності в миротворчих операціях за межами країни загинуло 49 військових.
Пам’ятаймо героїв Крут - наших перших кіборгів, які ціною життя рятували найдорожче– свою Україну!
💙💛
29 січня українці схиляють голови перед світлою пам’яттю трьохсот юнаків, які в січні 1918 року піднялися на захист незалежної Української держави, протиставивши до зубів озброєним московсько-більшовицьким військам свої гарячі серця. Вони були розстріляні на станції Крути більшовицькими загонами під командуванням Михайла Муравйова, намагаючись зупинити їхній шлях на Київ. Великими були втрати. Майже 250 курсантів і студентів та 10 старшин поклали свої молоді голови на великому бойовищі. Особливо тяжкі муки випали на долю 32 студентів, які потрапили до рук ненависного ворога. Більшовики катували і дико знущалися над ними. Наступного дня 28 студентів , побитих і змордованих, повели на розстріл. Але і тоді вони не зреклися України. Один із гімназистів заспівав “Ще не вмерла...", його підтримали інші полонені, та ворожі постріли назавжди обірвали нескорені юнацькі голоси.
Своїми героїчним подвигами і Герої Крут, і герої Небесної Сотні, і всі воїни ЗСУ довели всьому світу, що ми сильна нація, яку ніхто не переможе!
Схилімо свої голови перед світлою пам’яттю тих молодих лицарів, які далекого січневого ранку заступили собою шлях ворогам на Київ в ім'я воскреслої сьогодні України.
Пам’ятаймо героїв Крут - наших перших кіборгів, які ціною життя рятували найдорожче – свою Україну!
Це одне з найважливіших свят в усьому світі, що несе в собі добро, милосердя та об’єднує людей. Різдво – це завжди народження надії на краще, на здійснення найбільш заповітних мрій і помислів. Тож нехай цьогоріч воно буде дорогою в новий мирний та щасливий рік.
Різдво – це особливе і тихе сімейне свято. Очікування першої зірки, що сповістила про народження Божого Сина, перетворюється в очікування дива і казкових перетворень. Сподіваємось, що більшість із Вас проведе цей Святвечір у колі рідних та близьких, запаливши свічку на столі та смакуючи 12 різдвяних страв. Хай усі молитви будуть почутими і Боже благословення увійде до кожної домівки.
Нехай Різдво Христове принесе нам Перемогу, мир і спокій, життя наповниться чудовими моментами, щасливими усмішками та добротою людських сердець. Міцного Вам здоров’я, благополуччя, злагоди і любові Вашим родинам! Нехай на всій планеті настане довгоочікуваний мир!
Христос народився! Славімо його!
10 грудня в Україні й у всьому світі відзначається Міжнародний день прав людини. У цей день у 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини – перший міжнародний документ, який засвідчив рівність усіх людей.
Права людини – це те, що формує нас як людей. Вони є принципами, на фундаменті яких ми зводимо високу будівлю людської гідності. Свої права мають як дорослі громадяни країни, так і діти. За роки незалежності Україна закріпила у світі статус вільної демократичної держави, громадяни якої мають рівні права та свободи, закріплені Конституцією, а органи влади суворо стежать за її дотриманням. Сьогодні кожним кроком, кожним рішенням, спільними зусиллями маємо підтверджувати цей статус.
Наша Україна зараз у стані війни з Росією, і ми неодноразово бачимо приклади порушення базових прав людей з боку окупантів, бо військова агресія відбувається в цивілізованому світі без правил, без дотримання міжнародного гуманітарного права, законів війни, прав людини на захист, допомогу, життя, з ядерним, гуманітарним та продовольчим шантажем.
Українська влада говорить про порушення людських прав ворогом на усіх міжнародних майданчиках, бо вона є гарантом життя наших громадян. Віримо, що це їй вдасться, тому що права людини є основою свободи, мірилом справедливості й миру в усьому світі.
Цінуймо свої права! Боронімо їх!
І нехай права кожного завжди будуть захищені!
У рамках Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства" з 25 листопада по 10 грудня у Мелітопольській гімназії № 11 ММР ЗО було проведено такі заходи:
Тренінги для учнів 1-9 класів "Що таке дружба", " Права людини", "Вільне життя".
Інтерактивні ігри "Діти проти насилля".
Конкурс малюнків та плакатів
Лекції для батьків "Виховання без насильства".
Перегляд мотиваційних відео
Години спілкування на тему "Доброта і милосердя" .
Це свято справжньої мужності, героїзму і відваги. Сьогодні ми вітаємо нашу гордість і найцінніше багатство України – всіх її військовослужбовців.
Українська армія – сила і гордість нашої Батьківщини. Українські військові довели, що вони найвідважніші, найдосвідченіші, найпрофесійніші воїни у світі. Наші захисники та захисниці кожен день мужньо боронять нашу рідну землю та захищають нас від російських загарбників.
Висловлюємо їм щиру подяку за героїчне виконання військового обов'язку, мужність і рішучість на полі бою. Вони — наші захисники, опора держави. Спокій наших домівок, спокій близьких — у їхніх надійних, сильних руках. Немає більш благородної місії, ніж захист свого народу, рідної землі. Служба в лавах Української армії не просто професія, це — найвища честь, покликання.
Бажаємо воїнам ЗСУ козацької мужності, дідівської гідності, батьківської мудрості, могутньої сили волі та віри у власні сили.
Схиляємо голови перед пам'яттю героїв, які віддали своє життя за Україну. Ми завжди пам'ятатимемо їх подвиг.
Впевнені, що спільними зусиллями ми зможемо очистити українську землю від окупантів та будувати світле майбутнє.
Надію українців неможливо здолати, тому що віримо в Збройні сили України.
Слава ЗСУ! Слава Україні!
Українці святкуватимуть День Святого Миколая 6 грудня (замість 19 грудня, як було раніше). Тож святий відвідає домівки українців і покладе свої подарунки дітям під подушки в ніч проти середи, бо Святий Миколай опікується дітьми, виконує усі їхні побажання..
День Святого Миколая - найулюбленіше, найвеселіше дитяче свято. Діти чекають на День Святого Миколая цілий рік і мріють про чудові подарунки. У школах напередодні свята проводяться уроки, на яких дітей вчать писати святому листа, а найбільше за все у цей день шануються прояви турботи про нужденних.
У народних легендах Святий Миколай - боронець людей перед стихійним лихом, найперший помічник усім, хто опинився у біді. "Святий Микола-Чудотворець на небі не сидить, а тут, на землі, людям помагає".
Нехай Святий Миколай вбереже вас та ваших близьких від всіх бід та незгод, подарує любов, радість та справжню віру у дива! Хай збуваються всі ваші великі та маленькі мрії! Зі святом!
У цей день ми віддаємо шану громадянському подвигу, патріотизму і мужності людей, які виступили на захист демократичних цінностей, відстояли національні інтереси і європейський вибір нашої держави. Ми не маємо морального права забути подвиги учасників Революції Гідності, учасників АТО, а також сучасних наших воїнів ЗСУ, які своїм святим обов'язком вважають перемогу над російськими загарбниками і відродження країни. Низько вклоняємось героям Небесної сотні, всім, хто віддав своє життя за право жити у вільній і незалежній державі, їх подвиг є неоціненним для України.
Звертаючись до народу України, президент Володимир Зеленський наголосив: "Дещо лишається незмінним. Це відповідь на питання, хто такі українці і що для нас головне. Дві цінності, нерозривно сплетені, як правий і лівий береги Дніпра. Як синій і жовтий кольори. Як слова Чубинського й музика Вербицького. Як дві нитки візерунка на вишиванці, де зашифровано наш генетичний код. Це гідність і свобода!
Ми завжди знали, чого хочемо. А цього року всі дізналися, що ми можемо. Це побачили друзі й вороги. Союзники й партнери. Переконалися ми самі. Хтось – укотре. Дехто – вперше. Але всі разом ми довели й продовжуємо доводити, що гідність і свобода для нас – святе. Це залишилося незмінним. І всі побачили, на що здатні українці " .
Щиро вітаємо усіх вас із Днем Гідності та Свободи! Бажаємо мирного неба над українською землею, родинного добробуту і злагоди, незламної віри у щасливе майбутнє України та впевненості у завтрашньому дні. Низько схиляємо голови перед воїнами та патріотами, які загинули за Україну. Вічна їм шана… Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з шаною зберігати і захищати цей безцінний скарб! Хай береже нас усіх Господь і слава Йому за цю прекрасну країну - Україну!
Слава Україні! Героям Слава!
20 листопада весь світ відзначає Всесвітній день дитини. Метою святкування Всесвітнього дня дитини є привернення уваги широкої громадськості, організацій та урядових установ до питань, спрямованим на практичну реалізацію заходів щодо забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. Актуальність проблем дитинства залишається високою, на жаль і донині. Численні заходи та дії, навіть на законодавчому рівні, не в змозі повністю вирішити весь комплекс цих проблем, так як вони лежать швидше в моральній площині людського світогляду.
Створити свято пропонували ще у 1925 році на міжнародній конференції з добробуту дітей. А у 1954 році Генеральна Асамблея ООН рекомендувала усім країнам відзначити день дитини 20 листопада, як день солідарності і дружби дітей на планеті. Через 5 років у 1959 ця дата підкріпилася ще й знаковою подією - 20 листопада була прийнята Декларація прав дитини, а в 1989 – Конвенція прав дитини. Обидва документи є обов'язковими, вони встановили непорушні права дітей на повноцінний розвиток у суспільстві без насильства, жорстокості, голоду та експлуатації.
З тих пір у всіх країнах світу в різні дні відзначають день захисту прав дітей. Україна, Грузія, Росія, Польща, а також багато інших країн Європи – загалом всього 48 країн - відзначають день дитини 1 червня. Сполучені Штати Америки святкують його в першу суботу червня. Канада, Філіппіни, Ізраїль і ще 7 країн відзначають, за рекомендацією ООН, свято 20 листопада. А якщо загалом подивитись на карту, можна побачити, що день захисту прав дитини святкують цілий рік – з січня, як в Таїланді та Тунісі, по грудень, як в Африці.
20 листопада 1989 року світові лідери взяли на себе історичне зобов'язання щодо дітей у світі, прийнявши Конвенцію ООН про права дитини – міжнародну угоду про дитинство.
У багатьох країнах світу в ці дні проводять великі свята. У Китаї кожній дитині до 14 років держава дарує маленькі подаруночки. В Індії вчителі разом з учнями розробляють сценарій до дня захисту дітей з танцями і піснями, головна мета яких розвеселити дітей. В Японії день дитини влаштовують двічі: окремо для дівчаток і для хлопчиків.
В Україні офіційно свято було встановлене у 2009 році, але святкувалося ще з 1950 року, коли Україна входила до складу Радянського Союзу. Офіційно воно називається «День захисту дітей», святкується 1 червня. В цей час у школах і так канікули, але у кожному місті влаштовують великі свята з атракціонами, розвагами та вікторинами для дітей.
Ми мріємо, щоб усі діти в світі постійно вірили в дива, складали, співали, танцювали, любили, майстрували, дивували світ своїми талантами, відкривали для себе щось нове хоч кожен день, помічали все хороше і проходили мимо всього поганого. А найголовніше, щоб у дітей були мирне небо над головою, найкращі люблячі сім’ї і щоб кожна дитина була щасливою!
Це - 1000 днів стійкості, мужності та неймовірної єдності всього українського народу. 1000 днів, протягом яких кожен українець, незалежно від місця, віку чи професії, став частиною великої боротьби за свободу.
Цей день - нагадування про нашу силу, про нескореність і віру в перемогу. Разом, завдяки нашим захисникам і захисницям, підтримці волонтерів та кожного з нас, ми пройшли цей шлях і продовжуємо йти далі. Схиляємо голову перед тими, хто віддав своє життя, і дякуємо всім, хто бореться сьогодні за наше мирне завтра!
Вторгненням в Україну росія розв'язала першу у XXI столітті континентальну війну в Європі, підірвавши систему колективної безпеки, встановлену після Другої світової війни, а людство знову зіткнулося з тоталітарним режимом, який прагне силової ревізії кордонів - «рашизмом», що отримав таку назву для означення псевдоідеологіі, замішаної на поєднанні ідей фашизму i більшовизму, нацизму та євразійства, реваншизму i ксенофобії, що прикриваються «православ'ям» та «величчю російської культури».
1000 днів боротьби України проти рашистської навали остаточно відкрили світові сутність терористичного путінського режиму, який 10 років прикидався “миротворцем” та “третьою стороною ” у “громадянській війні” на сході України, поширюючи міфи про вигадані ним “донецьку та луганську народні республіки”, а також у 2022 році намагався “продати” світові нову брехню у вигляді “спеціальної військової операції”, якою силувався прикрити розв’язану ним неоголошену війну проти України.
Ми, українці, тримаємо оборону й демонструємо волю перемогти ворога, чим доводимо спроможність протистояти російській військовій агресії. Ми дякуємо нашим захисникам і захисницям, Збройним Силам України, Національній Гвардії України, волонтерам і всім, хто любить Вітчизну і робить усе від нього залежне для наближення перемоги над ворогом.
Слава ЗСУ! Слава Україні! Героям слава!
Доброта є предметом інтересу у філософії та релігії. Доброта – це тип поведінки, що характеризується актами великодушності, уваги, надання допомоги чи турботи про інших без очікування похвали чи винагороди натомість.
День доброти – чудова можливість знайти час на хороші вчинки для людей та тварин. Добро врятує світ та з’єднає народи, тому що воно закладене в людській природі, саме тому робити гарні вчинки може кожен. Творити добро зовсім не важко, але в результаті люди наповняться співчуттям та добротою один до одного.
Як виникла ідея відзначати Всесвітній день доброти?
День доброти бере свій початок з 1997 року, коли в Японії створився волонтерський «Всесвітній рух за доброту» (World Kindness Movement), котрий не мав релігійного та політичного напрямків. Спочатку в нього входили лише представники тихоокеанського регіону, але пізніше географію істотно розширили.
13 листопада 1998 року в Токіо відкрилась перша конференція Всесвітнього руху доброти, цю дату й залишили для щорічного святкування. Але офіційно Всесвітній день доброти заснували 18 листопада 2000 року на ІІІ конференції Руху доброти у Сінгапурі.
Нині цей світлий день відзначається у 28 країнах, на усіх континентах.
З 2020 року, за рішенням ЮНЕСКО, у перший четвер листопада відзначається Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом у школі. Це важливе нагадування для всього світу про те, що будь-яка форма насильства, пов’язаного зі школою, порушує право на освіту, здоров’я та добробут учнів. Звіт ЮНЕСКО засвідчив, що з проявом булінгу зустрічається майже кожна третя дитина, а кожен 10-ий учень стає жертвою кіберзалякування.
Під час війни в Україні, коли життя і навчання дітей все більше переміщуються в онлайн, існує нагальна потреба протидіяти насильству і кібербулінгу. Насильство в Інтернеті не обмежується шкільними приміщеннями, але система освіти відіграє ключову роль у вирішенні питань безпеки в Інтернеті та використання технологій. Деякі заходи для боротьби з насильством щодо молоді передбачають:
Створення сімейного середовища, яке забезпечує безпеку та піклування про дітей.
Надання спеціалізованої допомоги сім’ям, схильним до насильства.
Трансформація небезпечного середовища шляхом фізичних змін.
Зменшення факторів ризику в громадських місцях для зниження загрози насильства.
Подолання гендерної нерівності.
Зміна культурних традицій та поведінкових норм, які підтримують насильство.
Забезпечення доступності та якості послуг для дітей, які постраждали від джерела насильства.
Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом у закладах освіти закликає учнів, батьків, членів освітніх спільнот, органи управління освітою, а також ряд секторів і партнерів, включаючи технологічну індустрію, взяти участь у запобіганні всім формам насильства та створенні безпечного навчального середовища, що так важливо для здоров’я, благополуччя та навчання дітей і молоді.
Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом в освіті нагадує про колективну відповідальність за забезпечення безпечного та сприятливого навчального середовища для всіх учнів. Усуваючи першопричини насильства і булінгу та зміцнюючи ментальне здоров’я усіх учасників навчального процесу, ми створюємо безпечне середовище навчання та життя.
Шановні учні, учителі та батьки Мелітопольської гімназії №11!
Президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав Указ №455/2023, відповідно до якого дата святкування Дня захисника і захисниць України з 14 жовтня – Дня Покрови Божої Матері - переноситься на 1 жовтня через рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, відповідно до якого на 13 днів пересуваються раніше нерухомі дати свят.
Тому вітаємо 1 жовтня 2024 року всіх з Днем захисників та захисниць України! Цей день уособлює мужність, силу, честь і обов’язок!
Цього дня ми в першу чергу вітаємо всіх, хто захищав нашу країну і продовжує це робити після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Саме цим людям ми вдячні за те, що маємо можливість жити, любити та вірити у Перемогу нашої країни. Саме завдяки їхній праці у містах, де не ведуться бойові дії, ми можемо спокійно ходити рідною землею і робити звичні справи.
Наші захисники і захисниці для нас — справжні герої! Ми вдячні всім нашим військовим за те, що щодня ціною власного життя наближають Перемогу України! Наша подяка – не щось абстрактне і безособове, адже в кожного з нас є рідні, друзі, колеги, котрі служать у Силах оборони. Ми повинні забезпечувати нашій армії міцний тил – кожен у свій спосіб, але з максимальною самовіддачею, так, щоб це посилювало наших оборонців і наближало Перемогу.
Своїм героїзмом, відвагою та самовідданістю нинішні захисники і захисниці звоювали найвищий рівень довіри в народу! Війна формує та гартує українську націю. Своїм героїзмом наші воїни викликають повагу і захоплення в усьому світі і змінюють цей світ!
Дорогі наші захисники і захисниці! Наші найхоробріші і неймовірно відповідальні герої, будьте завжди під Божим захистом! Бажаємо вам, щоб день, на який ми чекаємо вже багато часу, нарешті настав, і ви повернулися до своїх рідних, відчули тепло рідного дому і до болю в грудях обійняли усіх своїх близьких!
Мирного неба нам усім над головою! Перемоги в цій несправедливій і жорстокій війні!
Зі святом вас, наша головна гордість та захист!
В рамках загальнонаціональної інформаційної кампанії “Шануйся, піклуйся, вакцинуйся”, яка реалізується за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який впроваджує організація Пакт в Україні, фахівці Центрів контролю та профілактики хвороб у всіх областях проводять виїзні вакцинальні сесії до громад та роз’яснюють важливість щеплень, особливо для населення із групи ризику: старшим за 60 років, людям, які мають ослаблений імунітет чи супутні захворювання та перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби.
Вакцинація проти COVID-19 залишається єдиним ефективним методом підсилити імунітет та запобігти ускладненням під час хвороби. Щеплення проти COVID-19 безоплатні, вакцинуватися можна у пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря. Вакцини проти грипу доступні в аптеках кожної області.
Бережіть себе та своє здоров’я! Вакцинуйтесь самі та подбайте про батьків!
Інсульт виникає, коли в мозку людини унеможливлюється кровообіг.
Клітини мозку можуть загинути через зменшення кровотоку та нестачу
кисню. Профілактика захворювання може зупинити або зменшити фактори ризикуінсульту. Від кожної людини залежить, наскільки вона готова змінити своє життя, аби наблизитися до щасливого довголіття.
Що потрібно робити аби профілактувати інсульт?
❗Відкоригуй свій спосіб життя
Обирай здорову їжу. За добу споживай 400-600 г (4-5 порцій) свіжих овочів та фруктів, не більше чайної ложки солі. Обмеж вживання їжі з насиченими жирами та трансжирами (випічка, фастфуд, смажені страви);
відмовся від вживання солодких напоїв.
❗Будь фізично активним.
Дорослим рекомендовано 150 хв аеробної фізичної активності помірної інтенсивності впродовж тижня (швидка хода, біг підтюпцем, їзда на велосипеді по рівній місцевості, плавання, танці, робота в саду та ін.). Для уточнення саме твоєї активності, проконсультуйся з лікарем.
❗Відмовся від вживання тютюнових виробів. Вживання тютюну та пасивне куріння подвоює ризик ішемічного інсульту та збільшує вірогідність геморагічного інсульту в 4 рази. Сімейний лікар допоможе позбавитись від нікотинової залежності. Про дієві способи кинути курити – на сайтіwww.stopsmoking.org.ua
❗Відмовся від вживання алкоголю. Безпечної дози алкоголю не існує! Вживання алкоголю підвищує артеріальний тиск та ризик розвитку інсульту.
🟢 Контролюй свої захворювання
Артеріальний тиск. Неконтрольована артеріальна гіпертензія може призвести до інсульту. Перевіряй рівень артеріального тиску, вчасно звертайся до свого лікаря та регулярно приймай ліки за його
призначенням.
Рівень холестерину. Звернись до лікаря, щоб перевірити рівень холестерину. Через надлишок холестерину утворюються бляшки, які можуть звузити просвіт судини і зменшити кровопостачання мозку. Веди здоровий спосіб життя про профілактики.
Серцево-судинні захворювання. Ішемічна хвороба серця, порушеннясерцевого ритму та ін. можуть спровокувати утворення тромбів та закупорку судин головного мозку. Вчасно звертайся до свого лікаря –
проходь об стеження, дотримуйся призначеного лікування, веди здоровий спосіб життя.
Рівень цукру в крові. Перевіряй рівень цукру в крові. У разі підвищення рівня глюкози в крові – пройди обстеження
Рак шийки матки (РШМ) — тип раку, який виникає внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки. Усі жінки мають ризик розвитку РШМ, найчастіше даний тип онкології зустрічається в жінок старше 30 років. І це четверте за поширеністю онкологічне захворюванням серед жінок.
Цей вид раку на ранніх стадіях часто має безсимптомний перебіг або ознаки можуть бути не очевидними.
Пізніше, коли рак розвивається, жінка може помітити такі симптоми:
вагінальні кровотечі після статевого акту, між місячними або після менопаузи;
водянисті кров’янисті виділення з піхви, що можуть мати сильний та неприємний запах;
біль в ділянці малого таза;
біль під час статевого акту.
При більш серйозних стадіях хвороби можуть спостерігатися:
набряк ніг;
проблеми із сечовипусканням або випорожненням кишківника
кров у сечі.
Важливо: ці симптоми також можуть свідчити про якісь інші хворобливі стани здоров’я. Тому обов’язково зверніться до лікаря-гінеколога, якщо помітили якусь із цих ознак. Лише лікар може визначити причину цих симптомів.
На інфографіці — основні фактори ризику розвитку раку шийки матки. Але пам’ятайте, що наявність факторів ризику не означає, що ви обов’язково захворієте на рак, проте вони збільшують ймовірність виникнення хвороби. Тому важливо звернути увагу саме на ті фактори, які самостійно або з допомогою лікаря можна усунути.
Більше інформації на сайті ЦГЗ: https://bit.ly/3TIzQUZ